Новини

ТЕКСАС A&M ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ ИЗМИСЛЯТ НОВА ТЕХНОЛОГИЯ ЗА СПАСЯВАНЕ НА ЗАСТРАШЕНИ ПТИЦИ

ВИПИ 11

Така наречените „умни яйца“, проектирани да изглеждат като птичи яйца, носят сензори, които улавят информацията, необходима за изкуствена инкубация.

Изследовател от Тексаското училище по ветеринарна медицина и биомедицински науки (VMBS) създава уникални устройства за събиране на данни, за да насърчи възпроизводството в популациите на застрашени птици.

Устройствата, проектирани да изглеждат като птичи яйца, носят сензори, които улавят информация, необходима за изкуствена инкубация. Информацията е важна част от възстановяването на намаляващите популации на птици, според д-р Констанс Уудман , програмен мениджър за програмата за безвъзмездни средства за иновации за опазване на USDA в Тексаския университет A&M и член на факултета в отдела по ветеринарна патобиология на VMBS .

За да увеличат броя на яйцата в популацията, природозащитниците често изваждат яйцата от гнездата и ги поставят в изкуствени инкубатори, които поддържат яйцата при оптимален температурен диапазон и правилната влажност за успешното им излюпване.

Отстраняването на яйцата има няколко цели — предпазва ги от случайни повреди и насърчава кокошките (женските птици) да снасят допълнителни яйца.

След като пилетата се излюпят, те се връщат при родителите си.

Въпреки това, за да бъде изкуствената инкубация успешна, природозащитниците трябва да имитират инкубационните среди, открити в природата, включително температура, звук и модели на въртене на яйцата. За да направят нещата още по-трудни, няма два вида птици, които да създават една и съща инкубационна среда.

Woodman работи, за да направи изкуствената инкубация по-успешна, като проектира фалшиви птичи яйца, които регистрират данни, за да помогнат на природозащитниците да възпроизведат естествената инкубация. В зависимост от вида на информацията, от която се нуждае за всеки вид, тя може да постави сензори за измерване на светлина, звук и температура в регистраторите на яйца. Те дори могат да запишат как птица-майка върти яйцата по триизмерна ос.

Регистраторите на яйца са изключително сложни изследователски инструменти, проектирани с помощта на технология, разработена от д-р Скот Шафър, професор в Държавния университет в Сан Хосе. Други членове на екипа включват изобретател и автор Шон Раган и д-р Доналд Дж. Брайтсмит , съдиректор на The Macaw Society и доцент във VMBS.

Всяка партида регистратори на яйца се прави с оглед на отделните видове птици – което означава, че екипът трябва да препроектира регистраторите за всеки вид, за да предотврати отхвърлянето им от кокошките.

Лорета в гнездото си върху тоалетката на стаята за гости на Удман. Тя тества всички 3D отпечатани версии на черупки, цветове, форми и повърхностни обработки за комфорт и лекота на обръщане. Снимката е предоставена от Constance Woodman

„Птицата-майка ще отхвърли яйце въз основа на цвят, тегло, структура на повърхността или ако може да усети някакви пукнатини или вдлъбнатини в него“, каза Удман. „Не искаме птицата майка да отхвърли яйцето, защото ако го направи, сме загубили сезона на гнездене. Така че изкуствените яйца трябва да са подходящи, за да убедят птицата майка да седне върху тях.

Сезонът на гнездене включва периода, когато птиците се чифтосват, изграждат гнезда и отглеждат пиленца. Всеки вид има различен сезон на гнездене, но обикновено това се случва само веднъж годишно. Поради това загубата на сезон за гнездене може да бъде пагубна за усилията за опазване, особено когато популацията е с много малък брой.

„Когато стигнете до много малка популация от животни, може да имате един опит да получите данни и да ги приложите, или губите вида“, каза Удман.

Това е така, защото когато животинската популация стане твърде ниска, няма достатъчно генетично разнообразие за създаване на здраво потомство.

Освен събирането на информация, която може да спаси застрашени видове, най-важният аспект от дизайна на устройството за регистриране на яйца е създаването на нещо, което няма да навреди на птиците. Благодарение на проведено от нея проучване, финансирано от Института за хуманно отношение към животните, Удман използва само нетоксични материали в машините за дърводобив, включително бои, използвани за оцветяване на детски дрехи.

„Успях да проведа редица химически тестове върху различни видове процеси на 3D печат, за да се уверя, че е нетоксичен и безопасен за животните“, каза Удман. „Това беше голямо облекчение за мен.“

Според Червения списък на застрашените видове на Международния съюз за опазване на природата (IUCN), 13% от видовете птици в света са застрашени от изчезване, включително повече от 400 вида в категорията на застрашените и други 200, маркирани като критично застрашени.

Намаляването на популациите на птици е част от по-голям глобален проблем с намаляващото разнообразие от животински видове. Много видове се борят да оцелеят сега, когато човешките дейности променят климата на планетата и намаляват размера на естествените местообитания. Без здрави екосистеми, които включват широка гама от растения и животни, планетата не може да поддържа условия за човешкото съществуване.

„Нашият екип получава много заявки от хора от цял ​​свят, които се опитват да спасят животни“, каза Удман. „Пред лицето на екстремното време и значително увеличените темпове на намаляване и изчезване на населението, в момента има голяма нужда от данни.“

Студентката по ветеринарна медицина Ашли Ридлън обработва повърхността на дърворезби за яйца за друг проект. Висококвалифицирани доброволци изследователи и асистенти помагат да се направи работното натоварване управляемо. Снимката е предоставена от Constance Woodman

Едно искане, което Удман и нейните колеги получиха, беше от зоопарка в Орегон. Кели Уокър, старши пазач на кондори в зоологическата градина, привлече екипа на Уудман да помогне за събирането на данни за калифорнийските кондори в развъдната програма на зоопарка.

Освен кондори, екипът е използвал дърводобивачи на яйца, за да помогне на папагали, чайки, арктически патици, ара, лешояди от стария свят и много други видове. Чрез използване на интензивни практически техники за управление като изкуствена инкубация, природозащитниците могат да противодействат на някои от ефектите от променящите се глобални климатични модели и загубата на местообитания.

Въпреки това този вид работа не е лесна.

Въпреки че се говори за други стратегии за подпомагане на популациите на застрашени птици да увеличат броя си, просто няма достатъчно финансиране, за да се осъществи всеки проект.

„Има някои обещания с клетъчното клониране“, каза Удман, „но разходите за производство на животно от тъканна култура спрямо яйцеклетка винаги ще благоприятстват естественото възпроизводство.“

Засега машините за дърводобив на яйца на Woodman са един от най-универсалните и икономически ефективни начини за справяне с намаляването на популацията на птиците.

Удман е видял няколко други организации да се опитват да създадат свои собствени регистратори на яйца, но нито една от тях не е напълно готова за използване в консервацията, особено ако записват само един вид данни, като температура.

Всеки детайл има значение за излюпването на здрави пилета.

„Трябва да имате данните“, обясни Удман. — В противен случай само предполагаш.

 

Вашият коментар